Svetlana Alexandrovna Aleksijević (rus: Svetlana Alexandrovna Aleksievič;.. BLR Svetlana Alâksandraŭna Aleksíevíč, e lindur më 31 maj 1948 në Stanislav, tani Ivano-Frankivsk) gazetare dhe shkrimtare bjelloruse e cila krijon në rusisht. Për "shkrimin polifonik, i cili është një monument për vuajtjet dhe guximin e kohës sonë", ajo më 8 tetor 2015 u nderua me Çmimin Nobel për Letërsi[1][2][3][4]. "Me metoda të jashtëzakonshme, kolazh me kujdes përzier të zërave të njeriut, Aleksijević thellon të kuptuarit tonë gjatë gjithë një epokë ", që ishte arsyetim nga Akademia Suedeze.

Svetlana Alexievich Nobel prize medal.svg
Swetlana Alexijewitsch 2013 cropped.jpg
Svetlana Alexievich, gjatë një diskutimi në Roter Salon (Red Salon) në Berlin,
8 shkurt 2011
Ditëlindja:31 maj 1948
Vendlindja:Stanislav, Ukraininë, Bashkimi Sovjetik
Kombësia:bjelloruse
Zhanri:gazetare, shkrimtare

BiografiaRedakto

Alexievich u lind në Stanislav, qytet në Ukrainen perendimore. Babai i saj ishte nga Bjellorusia ndërsa e ema ishte Ukrainase. Vetë ajo u rrit në Ukrainë.

VepratRedakto

Libri i saj i parë War's Unwomanly Face u publikua në vitin 1985. Ky libër u printua në menyrë të vazhdueshme dhe u shit në më shumë se dy milion kopje. Duke qenë se librat e saj u përkthyen kryesisht në Bjellorusisht, ajo ishte më e njohur në këtë vend.

ÇmimeRedakto

Alexievich ka marë shumë çmime ndërkombëtarë, duke përfshirë:

 • 996 Çmimin Tucholsky-Preis (Swedish PEN) [5]
 • 1997 Çmimin Andrei Sinyavsky [26][27]
 • 1998 Çmimin Leipziger në European Understanding [6][7]
 • 1998 Çmimin Friedrich-Ebert-Stiftung
 • 1999 Çmimin Herder
 • 2005 Çmimin National Book Critics Circle Award, Voices from Chernobyl
 • 2007 Oxfam Novib/PEN Award [8]
 • 2011 Ryszard Kapuściński Award për literaturë (Polish)
 • 2013 Çmimin për paqen German Book Trade [9]
 • 2013 Prix Médicis essai, La Fin de l'homme rouge ou le temps du désenchantement (Время секонд хэнд)[30]
 • 2015 Çmimin Nobel në Literatur[10]

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimetRedakto

 1. ^ Blissett, Chelly. "Author Svetlana Aleksievich nominated for 2014 Nobel Prize Arkivuar 7 janar 2015 tek Wayback Machine". Yekaterinburg News. January 28, 2014. Retrieved January 28, 2014.
 2. ^ Treijs, Erica (8 tetor 2015). "Nobelpriset i litteratur till Svetlana Aleksijevitj" [Nobel Prize in literature to Svetlana Aleksijevitj]. www.svd.se. Svenska Dagbladet. Marrë më 8 tetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  Svetlana Alexievich wins Nobel Literature prize, BBC News (8 October 2015)
 3. ^ "Svetlana Alexievich, investigative journalist from Belarus, wins Nobel Prize in Literature". Pbs.org. 13 tetor 2013. Marrë më 2015-10-08. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Colin Dwyer (28 qershor 2015). "Belarusian Journalist Svetlana Alexievich Wins Literature Nobel : The Two-Way". NPR. Marrë më 2015-10-08. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Svetlana Alexievich". internationales literaturfestival berlin. Marrë më 10 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Svetlana Alexievich: Voices from Big Utopia". Marrë më 10 janar 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Friedenspreis des deutschen Buchhandels 2013" (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 10 janar 2014.
 8. ^ "Fatou Jaw Manneh Amongst Four Writers Honoured By Oxfam Novib/PEN". FOROYAA Newspaper. 20 shkurt 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 janar 2013. Marrë më 10 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Marie Darrieussecq reçoit le prix Médicis pour "Il faut beaucoup aimer les hommes"". Le Monde (në frëngjisht). 12 nëntor 2013. Marrë më 13 nëntor 2013.
 10. ^ Armitstead, Claire; Flood, Alison; Bausells, Marta (8 tetor 2015). "Nobel prize in literature: Svetlana Alexievich wins 'for her polyphonic writings' – live". www.theguardian.com. The Guardian. Marrë më 8 tetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)