Ta'if (Arabisht: الطائف‎) është qytetë në rajonin e Mekës, me lartësi e cila është 1,879 metra. Më 2004, qyteti ka pasur 521,273 banorë.

Ta'if
الطائف
Qytet
noform
Mali Sarawat në Ta'if
Vendndodhja
Ta'if is located in Arabia Saudite
Ta'if
Ta'if
Vendndodhja e Ta'if në Mbretërinë e Arabisë Saudite

Koordinatat: 21°26′V 40°21′L / 21.433°V 40.350°L / 21.433; 40.350

Administrimi
Shteti Flamuri Arabia Saudite
Rajoni Rajoni Meka
Kryetari i komunës Mohammed Almokharrij
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 1,879 m (m.n.d.)
Popullsia 1,281,613 banorë
Dendësia 1,623 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi Në shekullin e 6-të
Zona Kohore EAT UTC+3
Kodi Postal (5 shifrat)
Prefiksi +966-2
Faqja Zyrtare www.taifcity.gov.sa

KlimaRedakto

Ta'if ka klimë të nxehtë shkretëtire. Gjatë verës, temperaturat nuk janë të nxehta. Vera është shumë e ftohtë sesa në qytete tjera arabe, vecanërisht në Riad. Në stinën e pranverës dhe vjeshtës, ka më shumë shi sesa në muaj tjerë.

TransportiRedakto

Për të udhëtuar nga Jeddah në Ta'if, pabesimtarët duhet të udhëtojnë rreth Mekës, që jep 110 km udhëtim.

Ta'ifi ka aeroport, e cila ndodhet 30 km në lindje të Ta'ifit dhe 70 km larg Mekës.