Ta'if (Arabisht: الطائف‎) është qytetë në rajonin e Mekës, me lartësi e cila është 1,879 metra. Më 2004, qyteti ka pasur 521,273 banorë.

Taifi
الطائف
Qytet
Mali Sarawat në Ta'if
Mali Sarawat në Ta'if
Popullsia
 • Gjithsej1.281.613
{{{postal_code_type}}}
(5 shifrat)
Faqja zyrtarewww.taifcity.gov.sa

Ta'if ka klimë të nxehtë shkretëtire. Gjatë verës, temperaturat nuk janë të nxehta. Vera është shumë e ftohtë sesa në qytete tjera arabe, vecanërisht në Riad. Në stinën e pranverës dhe vjeshtës, ka më shumë shi sesa në muaj tjerë.

Transporti

Redakto

Për të udhëtuar nga Jeddah në Ta'if, pabesimtarët duhet të udhëtojnë rreth Mekës, që jep 110 km udhëtim.

Ta'ifi ka aeroport, e cila ndodhet 30 km në lindje të Ta'ifit dhe 70 km larg Mekës.