Taki Fiti është ekonomist dhe ish- ministër i Financave i Maqedonisë së Veriut .

Biografia Redakto

Taki Fiti lindi më 7 nëntor 1950 [1] në Krushevë, Maqedonia e Veriut. Ai është arumun etnik. [2] Ai mori masterin në vitin 1980 dhe doktoraturën. në vitin 1983 në Fakultetin Ekonomik në Shkup . Nga viti 1996 - 1998 ka qenë Ministër i Financave i Maqedonisë së Veriut . [3] [4] [5] Aktualisht është udhëheqës i Qendrës për Hulumtime Strategjike, Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë (MANU). [6]

Fusha e interesave të tij shkencore përfshin ekonominë, rritjen dhe zhvillimin ekonomik, rregullimin shtetëror, rrjedhën ndërkombëtare të kapitalit dhe sipërmarrjen. Ai është autor dhe bashkautor i 19 librave, nga të cilët më të rëndësishëm janë: "Kompanitë transnacionale dhe eksporti i kapitalit", "Kapitalizmi modern", "Sipërmarrja dhe menaxhimi i sipërmarrjes", "Ekonomia - qasja mikroekonomike", dhe "Ekonomia - makroekonomike". qasje”. [3]

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "Fakultet za Medunarodnu Ekonomiju, Finansije i Biznis: dr Taki Fiti". UDG (Univerzitet Donja Gorica). Marrë më 3 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Petrov, Todor (5 dhjetor 2015). "SMK izrazuva razocharuvanje..." Falanga. Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2017. Marrë më 9 mars 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b "Taki Fiti Ph. D." Faculty of Economics, Ss. Cyril and Methodius University website. Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2009. Marrë më 3 shkurt 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Eastern Europe and the Commonwealth of Independent States 1999 (bot. 4). Europa Publications Limited / Routledge. 1 janar 1999. fq. 520. ISBN 978-1-85743-058-5. Marrë më 3 shkurt 2010. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Hashi, Iraj (9 prill 1999). "Don's Diary". Times Higher Education. Marrë më 3 shkurt 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Round Table: 'Entrepreneurial Education and Training'". Yes Network (Youth Entrepreneurship Support Network), Skopje, Macedonia. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 3 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)