Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Telemark (kthjellim).


Telemark është një qarkrajonin ØstlandetNorvegji. Qarku ka një sipërfaqe 15299.21 km² dhe popullsi 169872 banorë[1].

Telemark
Telemark fylke
—  qark  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Kryeqëndra Skien
Kryekomunari Terje Riis-Johansen
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°20′V 8°30′L / 59.333°V 8.500°L / 59.333; 8.500 (Telemark)Koordinatat: 59°20′V 8°30′L / 59.333°V 8.500°L / 59.333; 8.500 (Telemark)
Sipërfaqja 15.299,21 km2
Popullsia 169.872 banorë 2011
Dendësia 11,1 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi ISO NO-08

Telemark – Vendndodhja

www.telemark-fk.no

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Telemark – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Ndarja administrative në qarkun Telemark (qark)