Texel është një qytet dhe komunë në provincën Holanda e VeriutHolandë me sipërfaqe 463.28 km² dhe popullsi 13783 banorë[1]. Den Burg është kryeqendra e komunës.

Texel
Flamuri i Texel
Stema zyrtare e Texel
Popullsia
 • Gjithsej13.783
Faqja zyrtarewww.texel.nl

ReferimeRedakto

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtmeRedakto