Thëllëzat (Partridges) janë shpezë të mesme jo-migratore për gjueti, me një gamë të gjerë të shpërndarjes në të gjithë Botën e Vjetër, duke përfshirë edhe Evropën, Azinë, si dhe pjesët e Afrikës. Nganjëherë ato janë të grupuara në nënfamiljen Perdicinae të fazanëve (phasianidae - fazanët, shkurtëzat, etj.). Në Maqedoni gjenden kudo nëpër vendet e ulëta dhe nëpër fushat, për të cilën shfaqin interes shumë gjuetarë që vizitojnë bazat e gjuetisë së Maqedonisë. [1] [2]

Thëllëza
Scaly-breasted Partridge.jpg
Arborophila chloropus
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Animalia
Filumi:
Chordata
Klasa:
Aves
Rendi:
Galliformes
Familja:
Phasianidae

Horsfield, 1821
Nënfamilja:
Perdicinae

Tomas Horsfield, 1821

Alectoris
Ammoperdix
Arborophila
Bambusicola
Haematortyx
Lerwa
Margaroperdix
Melanoperdix
Perdix
Rhizothera
Rollulus
Tetraophasis
Xenoperdix

Chełmoński Partridges in the snow (detail).jpg

PërshkrimiRedakto

Thëllëzat janë zogjë të mesëm të cilët qëndrojnë në mes të fazanit dhe shkurtëzës. Origjina e tyre shtrihet në stepat barishtore të Evropës, Azi, Afrikë dhe Lindjen e Mesme. Ato zakonisht i bëjnë folet tyre në terrene të rajoneve bujqësore dhe kanë një dietë të përbërë nga farat dhe insektet. Llojet më të shpeshta të thëllëza e fushës dhe thëllëza e malit.

NënllojetRedakto

 • Genus Lerwa
  • Lerwa lerwa
 • Genus Tetraophasis
  • Tetraophasis obscurus
  • Tetraophasis szechenyii
 • Genus Alectoris
  • Alectoris melanocephala
  • Alectoris magna
  • Alectoris graeca
  • Alectoris chukar
  • Alectoris philbyi
  • Alectoris barbara
  • Alectoris rufa
 • Genus Ammoperdix
  • Ammoperdix griseogularis
  • Ammoperdix heyi
 • Genus Perdix
  • Perdix perdix
  • Perdix dauurica
  • Perdix hodgsoniae
 • Genus Rhizothera
  • Rhizothera longirostris
  • Rhizothera dulitensis
 • Genus Margaroperdix
  • Margaroperdix madagascarensis
 • Genus Melanoperdix
  • Melanoperdix nigra
 • Genus Xenoperdix
  • Xenoperdix obscuratus
  • Xenoperdix udzungwensis
 • Genus Arborophila
  • Arborophila torqueola
  • Arborophila rufipectus
  • Arborophila mandellii
  • Arborophila gingica
  • Arborophila rufogularis
  • Arborophila atrogularis
  • Arborophila crudigularis
  • Arborophila ardens
  • Arborophila javanica
  • Arborophila orientalis
  • Arborophila brunneopectus
  • Arborophila davidi
  • Arborophila cambodiana
  • Arborophila hyperythra
  • Arborophila rubrirostris
  • Arborophila chloropus
  • Arborophila charltonii
  • Arborophila sumatrana
  • Arborophila merlini
 • Genus Caloperdix
  • Caloperdix oculea
 • Genus Haematortyx
  • Haematortyx sanguiniceps
 • Genus Rollulus
  • Rollulus roulroul
 • Genus Bambusicola
  • Bambusicola fytchii
  • Bambusicola thoracica

Shih edheRedakto

ReferimeRedakto

 1. ^ Thëllëza (Macedonia Timeless)
 2. ^ "Molecular phylogenetics and evolution: A molecular phylogeny of the pheasants and partridges". Molecular Phylogenetics and Evolution. 11: 38–54. doi:10.1006/mpev.1998.0562. Marrë më 2015-12-25. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto