The Painted Bird (çekisht: Nabarvené ptáče, shqip: Zogu i pikturuar) është një film çeko-sllovako-ukrainas bardhë e zi i vitit 2019 nga regjisori çek Václav Marhoul me Petr Kotlár si protagonist, i përketë zhanerit dramë historike. Filmi bazohet në librin me të njëjtin emër shkruar nga shkrimtari polako-amerikan Jerzy Kosinski. Filmi përmban një trup aktorësh të përbërë nga Harvey Keitel, Udo Kier, Julian Sands, Stellan Skarsgård, Jitka Čvančarová dhe Aleksej Kravçenko.

The Painted Bird
Nabarvené ptáče

Viti 2019
Regjia Václav Marhoul
Prodhimi Václav Marhoul
Skenari Václav Marhoul
Bazuar në The Painted Bird nga Jerzy Kosinski
Në rolet kryesore Petr Kotlár
Harvey Keitel
Udo Kier
Julian Sands
Stellan Skarsgård
Muzika Petr Ostrouchov
Kinematografia Vladimír Smutný
Montazhi Luděk Hudec
Studioja kinematografike Silver Screen
Shpërndarë nga
Data e daljes në kinema 3 shtator 2019, Venecia
Kohëzgjatja 169 minuta
Shteti Republika Çeke, Sllovakia, Ukraina
Gjuha Ndërsllavisht, rusisht, gjermanisht
Vlerësimi
Buxheti 175 million CZK[1]
Fitimet
Paraprihet nga
Pasohet nga

Ky film u prezantua në Festivalin i Filmit në Venecia3 shtator 2019, u nominuan për çmimin Luani i artë,[2][3] dhe është përzgjedhur si Filmi më i mirë i huaj në edicionin e 92th Academy Awards.[4]

Ky është filmi i parë në gjuhën ndërsllave.[5][6][7]

LuajtënRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferencatRedakto

  1. ^ "Nabarvené ptáče patří mezi nejdražší české filmy". E15.cz (në çekisht). Marrë më 7 shtator 2019.
  2. ^ ""Kryevepra" e Holokaustit përplas kritikët në Venecie". Kultplus. 5 shtator 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Më poshtë vijojnë 21 filmat në konkurrim për "Luanin e Artë" të edicionit të 76-të të Festivalit të Venecias". KosovaPress. 7 shtator 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Venice Competition Film 'The Painted Bird' Is Czech Entry in Oscar Race". Variety (në anglisht). Marrë më 16 shtator 2019.
  5. ^ "«Раскрашенная птица» – кинодебют межславянского языка". Radio Praha (në rusisht). Marrë më 7 shtator 2019.
  6. ^ "Nabarvené ptáče aneb Bolestivé pochybnosti o poslání živočišného druhu Homo sapiens". Kinobox.cz (në çekisht). Marrë më 7 shtator 2019.
  7. ^ "The Painted Bird – the First Film in Interslavic". steen.free.fr (në anglisht). Marrë më 17 shtator 2019.