The Replacement Killers

film

The Replacement Killers është një film aksion amerikan i vitit 1998 i drejtuar nga Antoine Fuqua në debutimin e tij si regjisor i filmit të metrazhit të gjatë, dhe luan Chow Yun-fat, Mira Sorvino, Michael Rooker dhe Kenneth Tsang. Filmi u lëshua në Shtetet e Bashkuara më 6 shkurt 1998. Historia u krijua nga një skenar i shkruar nga Ken Sanzel. Filmi është vendosur në Los Anxhelosin e sotëm dhe ndjek një vrasës të zhgënjyer emocionalisht i cili është i detyruar të vendosë një hakmarrje të dhunshme për një bos të pamëshirshëm të krimit. Filmi shënon debutimin amerikan të aktrimit për Chow, pasi filmat e tij të mëparshme përfshinin vetëm kinemanë aksion të Hong Kongut.

The Replacement Killers
Regjia ngaAntoine Fuqua
Shkruar ngaKen Sanzel
ProdhuesiBernie Brillstein
Brad Grey
LuajnëChow Yun-fat
Mira Sorvino
Michael Rooker
Jürgen Prochnow
KinematografiaPeter Lyons Collister
MontazhiJay Cassidy
MuzikaHarry Gregson-Williams
Production
companies
Shpërndarë ngaSony Pictures Releasing
Data e publikimit
6 shkurt 1998
Kohëzgjatja
87 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhëtAnglisht
Kantonisht
Buxheti30 milionë dollar[2]
Fitimi19.2 milion dollarë[3]

The Replacement Killers u shfaq premierë në kinematë në mbarë vendin në Shtetet e Bashkuara më 6 shkurt 1998, duke fituar 19.2 milion dollarë në faturat e biletave në SHBA nga një buxhet prej 30 milion dollarësh. Filmi u shfaq në 1,936 kinema gjatë shfaqjes më të gjerë në kinema. Ka një vlerësim 36% të aprovimit në Rotten Tomatoes dhe një konsensus të "vlerësimeve të përziera" në Metacritic. Edicioni me ekran të gjerë DVD të filmit përmbante zgjedhje të skenës, një shfaqje të veçantë dhe intervista midis ngjarjeve kryesore dhe u lançua në Shtetet e Bashkuara më 1 korrik 1998.

PërmbajtjaRedakto

Gjatë një busti të orkestruar të drogës në një bankë detare ngarkimi, detektivi i policisë së Los Anxhelosit Stan Zedkov vret togerin e Triadit Peter Wei. Në kërkim të hakmarrjes së saktë për vdekjen e djalit të tij, babai i shefit të krimit të Peter, Terence Wei dërgon për vrasësin profesional John Lee. Duke paguar një borxh të vjetër, Lee tashmë ka vrarë dy objektiva për Wei, dhe shefi i krimit i thotë se kjo punë e tretë dhe e fundit do të zgjidhë detyrimin. Sidoqoftë, ndërgjegjja e Lee e ndalon atë të përfundojë detyrën e tij të fundit: të vrasë djalin shtatëvjeçar të Zedkov Stevie para syve të detektivit. Duke kuptuar që veprimet e tij do të rezultojnë në hakmarrje ndaj nënës dhe motrës së tij, Lee përgatitet të kthehet në Kinë, duke kërkuar ndihmën e mikut të vjetër Alan Chan, një murg në një tempull lokal budist, për të bërë marrëveshje që familja e tij të zhvendoset në një vend të sigurt. I zemëruar nga mosbindja e Lee, Wei urdhëron togerin e tij Michael Kogan, që të drejtojë kërkimin e Lee dhe njerëzit e tij në Kinë fillojnë kërkimet për familjen e Lee.

Duke mos qenë më në gjendje të përdorë rrjetin Triad për të dalë nga vendi, Lee kërkon mjete alternative jashtë sferës së ndikimit të Wei dhe i kërkon falsifikuesit të aftë Meg Coburn për një pasaportë të re. Para se të përfundojë punën, njerëzit e Wei sulmojnë zyrën e saj, duke shkatërruar mjetet e kompjuterizuara të tregtisë së saj në shkëmbimin e zjarrit që pasoi. Lee arratiset; Coburn merret nga policia, merret në pyetje pa sukses nga Zedkov dhe lirohet si karrem në mënyrë që detektivi të shohë kush përpiqet ta vrasë atë. Ndërkohë, Wei punëson vrasës profesionistë të aftë jashtë qytetit të quajtur Ryker dhe Collins për të marrë përsipër gjueti për Lee dhe kontratën Zedkov.

Lee e gjen Coburn kur kthehet në zyrën e saj të shkatërruar. Pasi u bë e vetëdijshme se Triadhët janë të përfshirë, Coburn dëshiron që, por Lee e detyron atë të përfundojë detyrën e saj origjinale për krijimin e një pasaporte të falsifikuar. Duke udhëtuar me Coburn, me dy vrasësit zëvendësues, në ndjekje, Lee merr fotografi nga një kabinë fotografike dhe telefonon Alan, i cili ofron përdorimin e pasaportës së tij. Kur Lee arrin në tempull, ai zbulon se Alan është torturuar deri në vdekje. Alan i thotë Lee se familja e tij u zhvendos në Kanton - por ai u tha torturuesve të tij se ishin në Shangai. Lee ka pak më shumë se 24 orë para se të gjendet familja e tij. Murgu i jep Lee pasaportën e tij para se të vdiste në krahë.

I hipur në një hotel, Coburn përfundon duke ndryshuar pasaportën e Allan për Lee. Të dy shkëmbejnë histori, dhe Coburn bëhet simpatik ndaj Lee-t. Ndjehet i detyruar të ndalojë vrasjen e djalit të Zedkov para se të largohej nga vendi, Lee detyron një nga njerëzit e Wei-t të zbulojë planin, i cili është të vrasë Stevie ndërsa ai dhe babai i tij janë në një festival vizatimesh në një teatër filmi. Lee dhe Coburn, i cili insiston të ndihmojë, mbërrijnë mezi në kohë për të parandaluar Ryker dhe Collins të vrasin djalin, dhe Ryker vritet nga Lee në përleshjen pasuese të armëve.

Të shqetësuar se Lee dhe Coburn do të kthehen në bazën e operacioneve të Wei, bosi i krimit bën plane të ikin nga vendi dhe të ndjekin nënën dhe motrën e Lee. Sidoqoftë, kur dy roje hapin portën kryesore që Wei dhe shoqëruesit e tij të largohen në një limo, Lee është vetëm jashtë dhe nis një sulm me një dore me dy duar. Coburn del në sipërfaqe pak çaste më vonë, duke vozitur një kamion nëpër përleshje, duke e paaftë Michael Kogan dhe më vonë duke e vrarë atë. Kur Collins hap zjarr nga një purtekë e lartë mbi Lee dhe Coburn, Lee së shpejti e tejkalon atë, duke e vrarë nga pas. Më në fund, megjithëse Lee dhe Wei kanë zbrazur armët, Lee është i pari që rimbush. Wei i premton Lee se djali dhe familja e Lee do të vdesin akoma, por Lee përgjigjet: "Jo gjatë jetës tënde" dhe e vret atë. Megjithëse Zedkov arrin para se Lee dhe Coburn të largohen, ai i lejon ata të shkojnë, duke marrë vetëm armët e tyre.

Coburn me ngurrim i jep lamtumirën Lee në aeroport, duke i bërë atij një dhuratë të fundit, pasaporta për nënën dhe motrën e tij.

LuajtënRedakto

XhirimetRedakto

Prodhimi për filmin filloi më 10 shkurt 1997 në qendër të Los Anxhelos. Xhirimi i parë u zhvillua në teatrin historik Mayan, u rinovua si një klub nate i modës dhe u dha me qindra shtesa për skenën hapëse të filmit.[4] Ndërtesa me tetë katëshe, gati e dënuar Giant Penny në mes të Los Anxhelosit shërbeu si vendndodhje për brendësinë e një stacioni policie, një dhomë hoteli dhe zyrën e Meg Coburn. Një skenë rrugësh si lagje e kinezëve me rrugica të lagura, të ngushta dhe drita të kuqe të ndezura neoni u krijua për finalen e natës, ku Yun-Fat pushoi 546 raunde të qitjes me dy fist; veprimi i përsëritur i la duart e tij me flluska dhe duke u dridhur. Më shumë lojë me armë ndodhi në një arkadë video të kopjuar në Origjinal California Lawry's California Center (tani Los Angeles River Center and Gardens), vetëm në veri të qendrës së Los Anxhelosit. Tempulli i qetë budist i Lee ishte modeluar nën të njëjtën çati.

Mira Sorvino, e cila nuk kishte përdorur kurrë armë para këtij filmi, mori trajnim për armët për t'u përgatitur për rolin e saj. Sorvino, e cila u diplomua në studime aziatike në Harvard, flet mandarinisht dhe jetoi për tetë muaj (1988–89) në Pekin, ku studioi kinezisht, dha mësim anglisht dhe pa filma kinezë, duke përfshirë filma aksioni në Hong Kong, ndjeu The Replacement Killers e çuan atë një hap më afër qëllimit të saj për të bërë një film në Mandarin dhe për të punuar me një regjisor kinez.

ReferimeRedakto

  1. ^ "The Replacement Killers (1998)". The New York Times (në anglisht). Marrë më 20 tetor 2012.
  2. ^ "The Replacement Killers" (në anglisht). The Numbers. Marrë më 5 korrik 2012.
  3. ^ "The Replacement Killers". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 5 korrik 2012.
  4. ^ Stewart, Bhob (1998). Synopsis. AllRovi.