Themistokli Zammit (30 shtator 1864 – 2 nëntor 1935) ishte arkeolog dhe historian maltez, profesor i kimisë, mjek, studiues dhe shkrimtar. Ai shërbeu si Rektor (1920–26) i Universitetit Mbretëror të Maltës dhe Drejtori i parë i Muzeut Kombëtar të Arkeologjisë në qytetin e tij të lindjes, Valeta . [1]

Themistokli Zammit
Zammit.JPG

KarrieraRedakto

Pasi u diplomua për mjekësi në Universitetin e Maltës, Zammit u specializua në bakteriologji në Londër dhe Paris. Zbulimi i tij në vitin 1905 i qumështit të kontaminuar si vektori për transmetimin te njerëzit e Brucellosis melitensis të pranishëm në gjakun e dhisë duke kontribuar në eliminimin e etheve undulante. [2]

Autor i disa veprave letrare në gjuhën malteze, Zammit iu dha DLitt Honoris Causa nga Universiteti i Oksfordit. Ai u bë kalorës në vitin 1930, pasi ishte pranuar më parë si një Shoqërues i Urdhrit të Shën Michael dhe St George . Ai gjithashtu botoi një histori të ishujve maltezë dhe gërmoi zona të rëndësishme arkeologjike, të tilla si Hipogeumi dhe tempujt megalitikë Tarxien, Ħaġar Qim dhe Mnajdra, të cilat që atëherë janë shpallur Vende të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s .

TrashëgimiaRedakto

Qasja shkencore e Zammit ndaj arkeologjisë rriti më tej reputacionin e tij ndërkombëtar. Një shfaqje e përhershme e disa prej gjetjeve të tij mund të shihet në Muzeun Kombëtar të Arkeologjisë në Valeta.

Salla kryesore e Asamblesë së Universitetit të Maltës mban emrin e Zammit. Ai është përshkruar në një monedhë përkujtimore Maltese 1 Pound të datës 1973 dhe një monedhë përkujtimore Maltese 5 Pounds të vitit 2006.

Zammit nënshkroi shumicën e punimeve të tij me inicialet e tij TZ [3]

ReferimeRedakto

  1. ^ Rudolf, Uwe Jens; Berg, Warren G. (2010). Historical Dictionary of Malta (në anglisht). Scarecrow Press. fq. 242. ISBN 9780810873902.
  2. ^ Haas, LF (prill 2001). "Sir David Bruce (1855-1931) and Thermistocles Zammit (1864-1935)". J. Neurol. Neurosurg. Psychiatry (në anglisht). 70 (4): 520. doi:10.1136/jnnp.70.4.520. PMC 1737312. PMID 11254779.
  3. ^ "p. 110" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 17 prill 2016. Marrë më 26 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)