Papa Theodhori II ( l. ?, Roma - v. 20 dhjetor 897, ) ishte papa i 115 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më dhjetor 897 dhe deri më 20 dhjetor 897. Paraardhës i tij ishte papa Romani, ndërsa pasardhësi papa Gjoni IX.

Papa Theodhori II
Teodoro II
papa i 115 i Kishës Katolike
Zgjedhja dhjetor 897
Shugurimi peshkopal dhjetor 897
Fundi papatit 20 dhjetor 897
Paraardhësi papa Romani
Pasardhësi papa Gjoni IX
Lindja Roma, ?
Vdekja 20 dhjetor 897

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En Theodhori II - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Romani
Papë
dhjetor 89720 dhjetor 897
Pasardhësi 
papa Gjoni IX