Theodor Christian Matthias Mommsen (Garding, 30 nëntor 1817 - Charlottenburg, 1 nëntor 1903), historian, jurist dhe arkeolog klasik gjerman, i njohur për vepren e tij me namë "Corpus inscriptionum Latnarum".

Theodor Mommsen
U lind më30 nëntor 1817
Garding, Gjermani Gjermania Gjermania
Vdiq më1 nëntor 1903
Charlottenburg Gjermani
KombësiaGjermane

Historiani më i madh klasik i i shekullit XX-të. Studioi drejtësinë dhe shkencat klasike nga viti 1838-43, pastaj disa vite të kaluara në Francë e Itali me një karrierë të shkurtër gazetare, bëhet profesor universiteti. Politikisht ishte i angazhuar në revolucion më 1848-49 që rezultoi ndarje nga profesioni i profesorit. Në vitin 1958 i ndahet Katedra për historinë e shekujve të vjetër në Universitetin e Berlinit. Ishte anëtar i rregulltë i Akademisë Pruske të shkencës dhe arteve, dhe një aktivist i njohur i parlamentit prusk.

Në vitin 1902 është fitues i Çmimit Nobel për Letërsi për veprën "Historia e Romës".

Momseni është popullaziar edhe me veptrën, në pjesën e tretë të së cilës i tubon të gjitha mbishkrimet e njohura deri atëherë të provincës romake "Illyricum".[1]

Tituj të veprave

Redakto
  • "Corpus inscriptionum Latnarum"[2]

Burimi i të dhënave

Redakto
  1. ^ Avni K. Këpuska, "QENËSIA E TERRITORIT DHE E KUFIJVE ETNIKË AUTOKTONË TË KOSOVËS", fq.34, botimi i tretë, Prishtinë 2004
  2. ^ "ekzemplarë i librit - për shkarkim". Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2009. Marrë më 7 gusht 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

Redakto