Thimphu është qyteti më i madh dhe kryeqyteti i Butanit. Ky qytet u bë kryeqytet më 1961. Në vitin 2011, ky qytet ka pasur 91,000 banorë.

Thimphu
Qytet
noform
Pamje nga Thimphu në vitin 2010
Vendndodhja
Thimphu is located in Butani
Thimphu
Thimphu

Koordinatat: 27°28′00″V 89°38′30″L / 27.46667°V 89.64167°L / 27.46667; 89.64167

Administrimi
Shteti Flamuri Butani
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 2.320 m (m.n.d.)
Popullsia 91,000 banorë
Dendësia 7,850 banorë/km2
Koordinatat 27° 28′ 00″ Veri

89° 38′ 30″ Lindje

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit së popullsisë më 31 maj 2005, ky qytet ka pasur 79,185 banorë me dendësi prej 3029 km². Sipas regjistrimit më 2011, ky qytet ka pasur 91,000 banorë.

ReligjioniRedakto

Religjioni i këtij shteti është budizmi, ndërsa në Butanin jugor është hinduizmi.