This Perfect Day (1970), nga Ira Levin, është një novelë fanta-shkencore heroike rreth një distopie teknokratike. Vepra është krahasuar shpesh me 1984 të G. Orwellit dhe me Brave New World të A. Huxleyt. Për këtë novelë autori Levin fitoi një (Çmim) Prometheus Award në vitin 1992. 

This Perfect Day
AutoriIra Levin
Titulli origjinalThis Perfect Day
ShtetiSHBA
GjuhaAnglisht
BotuesiRandom House
Botimi1970
ISBN0-394-44858-8
OCLC60675

KonspektiRedakto

Shiko dheRedakto

  • Nineteen Eighty-Four
  • World government
  • The Matrix
  • Gattaca
  • Never Let Me Go (novel)
  • Equilibrium (film)
  • V for Vendetta (film)

EdicioneRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "THIS PERFECT DAY". AbeBooks.com. AbeBooks Inc. Marrë më 22 prill 2015.

Lidhje të jashtmeRedakto