Tuni, (gjermanisht: Thun, frëngjisht: Thoune) është qytet në Zvicër.

Thun
Qytet
noform
Stema_figura
Vendndodhja
Thun is located in Zvicra
Thun
Thun
46°45′32″V 7°37′48″L / 46.759°V 7.63°L / 46.759; 7.63Koordinatat: 46°45′32″V 7°37′48″L / 46.759°V 7.63°L / 46.759; 7.63
Administrimi
Shteti Flamuri Zvicra
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 42.436 banorë

GjeografiaRedakto

HistoriaRedakto

EkonomiaRedakto

Arsimi dhe kulturaRedakto

SportiRedakto

NgjarjetRedakto

TransportiRedakto

TurizmiRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto