Toka e Zjarrtë (spanjisht Tierra del Fuego) është arkipelag i cili shtrihet në pjesën më jugore të Amerikës Jugore, është e ndarë nga kontinenti me Ngushticën e Mangelanit. Ka një sipërfaqe prej 73,753 km².

Shtrirja gjeografike.
Pamje nga sateliti e Tokës së zjarrtë.

Toka e Zjarrtë është një territor i ndarë politikisht mes Argjentinës dhe Kilit.

Historia Redakto

Evropiani i parë i cili shkeli Tokën e Zjarrtë ishte Ferdinand Magelani në vitin 1520. Kur anija e tij ju afrua brigjeve, ai vërejti zjarre të mëdha në ishuj dhe mendoi se vendasit po përgatiteshin për t'i sulmuar ata. Në të vërtetë, indianët nga fisi Jam kishin ndezur zjarre, por jo për të sulmuar, por për t'u ngrohur dhe për t'u mbrojtur nga temperaturat e ulëta.[1][2]

Gjeografia Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

  1. ^ "Toka e Zjarrtë". Zerion (në anglisht). 2010-02-26. Arkivuar nga origjinali më 12 shtator 2022. Marrë më 2022-09-12.
  2. ^ "500-vjet më parë, udhëtimi i parë rreth botës - Vatican News". www.vaticannews.va. 2019-08-11. Marrë më 2022-09-12.