Tom Gulbrandsen (lindi më 5 maj 1964) ishte futbollist norvegjez i cili ka luajtur si mesfushor. Ai ka luajtur edhe në kombëtaren norvegjeze. Ai është i njohur për gjuatjet e gjata.

Tom Gulbrandsen
Të dhënat vetjake
Datëlindja5 maj 1964
VendlindjaGeithus, Norvegji
PozicioniMesfushor
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1982Geithus
1983-1987Mjøndalen IF
1988-1996Lillestøm SK197(42)
1996-1977SV Ried (huazim)4(0)
1997Lillestrøm SK24(4)
1998-2003Hønefoss BK157(11)
2004-2007Mjøndalen IF
Karriera ndërkombëtare
1985-1987Norvegjia U-218(2)
1987-1990Norvegjia16(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Karriera

Redakto

Gulbrandsen e filloi karrierën në skuadrën Geithus dhe pas kësaj ka luajtur mbi 300 ndeshje për Mjøndalen dhe Lillestrøm. Për shumë sezone ka luajtur në skuadrën Hønefoss BK.

Në fillim të sezonit 2007, ai ka luajtur për skuadrën Mjøndalen IF. Pastaj u kthye në skuadrën Lillestrøm SK. Ktaegoria:Futbollistë në Hønefoss BK