Hønefoss Ballklubb është klub futbollistik norvegjezë prej Hønefoss. Klubi u themelua më 4 shkurt 1895. Në sezonin 2011, klubi fitoi OBOS-ligaen, një pikë më shumë se Sandnes Ulf. Në sezonin e dytë në Eliteserien, skuadra ka qenë më mirë se në vitin 2010 dhe pas pesë ndeshjeve, skuadra pati dy fitore dhe tre barazime dhe ishte në vendin e pestë në tabelë.

Hønefoss BK
Pseudonimi(et)HBK
Themeluar4 shkurt 1895
StadiumiAka Arena
Kapaciteti4,256
PronariFlamuri Bjørn Aasen
TrajneriFlamuri Frode Lafton
Liga3. Divisjon
201813. (2. Divisjon)
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Hønefoss përfundoi sezonin 2012 në vendin e 13-të. Në sezonin 2013, skuadra pati 29 pikë dhe e përfundoi sezonin në vendin e 16-të.

Lojtarët Redakto

Sipas 12 prillit 2016.[1]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Kris Devaux
3   Mb Joakim Mohn Rishovd
4   Mb Benjamin Omerovic
5   Mb Durim Muqkurtaj
6   Mf Martin Thomassen
7   Sm Sami Kamel
8   Mb Sigurd Svendsen
9 Stampa:Country data Ivory Coast Sm Kevin Beugre
10   Mb Lennart Steffensen
11   Sm Ole Berget
13   Pt Trym Strandberg
14   Mb Christoffer Dalen
15   Mb Edo Čolić
16   Mf Magnus Johannessen
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
17   Mf Espen Berntsen
18   Mb Trace Akino Murray
20   Mf Marouane Mounji
22   Mf Kujtim Ismajli
25   Mb Kristoffer Hay
26   Mf Kreshnik Krasniqi
27   Sm Murbarak Adan
35   Sm Daniel Østebø
  Pt Alexander Pedersen (huazim prej Kongsvinger)
  Mb Thomas Evjen
  Mf Sivert Øverby
  Mf Sivert Bukten
  Sm Ibrahima Dramé

Referime Redakto

  1. ^ "Spillere | Hønefoss". NorwaySite. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2016. Marrë më 2016-03-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)