Chaz Bear (i lindur si Chazwick Bradley Bundick më 7 nëntor 1986), i njohur profesionalisht si Toro y Moi, është këngëtar, këngëshkrues, producent muzike, dhe dizajner grafik. Muzika e tij ka marrë shumë forma që kur ai filloi të merrej me inçizim, por ai shpesh identifikohet me rritjen e popullaritetit të lëvizjes chillwave në vitin 2010 dhe 2011. Emri i tij skenik është shprehje shumëgjuhëshe e përbërë nga fjalët spanjolle toro dhe y (që do të thonë "dem" dhe "dhe", përkatësisht) dhe fjalës frënge moi (që do të thotë "unë").

Toro y Moi
Toro y moi.jpg
Toro y Moi në vitin 2010
Informacione
EmriChazwick Bradley Bundick
Pseudonim(e)Chaz Bear, Sides of Chaz, Les Sins, PLUM
Lindja (1986-11-07) 7 Nëntor, 1986 (34 vjeç)
PrejardhjaColumbia, South Carolina, SHBA
ZhanriChillwave, synth-pop, glo-fi, hypnagogic pop, psychedelic rock, house, hip hop (si producent)
Profesion(e)Këngëtar, këngëshkrues, producent, dizajner grafik
LabelCarpark, Mistletone
Instrument(e)Vokal, kitarë, bass, tastierë, bateri
Vite aktiv2008 - prezent
Bashkëpunim(e) meThe Heist and the Accomplice, Gremlins, The Avalanches, Chromeo, Cloud Nothings, Kool A.D., Nosaj Thing, Rome Fortune, Washed Out
Webfaqja
toroymoi.com

DiskografiaRedakto

Studio albumetRedakto

  • Causers of This (2010)
  • Underneath the Pine (2011)
  • Anything in Return (2013)
  • Michael (si Les Sins; 2014)
  • What For? (2015)
  • Star Stuff (me The Mattson 2 si Chaz Bundick Meets the Mattson 2; 2017)
  • Boo Boo (2017)
  • Outer Peace (2019)

Lidhje të jashtmeRedakto