Transparency International Berlin.jpg

Transparency International shkurt TI (shqip: Transparenca Ndërkombëtare) është një organizat joqeveritare që monitoron dhe publikon korrupsionin e korporatave dhe politikës në zhvillimin ndërkombëtar. Fillimisht u themelua në Gjermani në maj 1993 si një organizatë jo-fitim-prurëse, Transparency International tani është një organizatë joqeveritare ndërkombëtare. Ajo publikon çdo vit Barometrin Global të Korrupsionit dhe Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit, një listë krahasuese e korrupsionit në mbarë botën.Zyrat qendrore janë të vendosura në Berlin, Gjermani.[1]

HistoriaRedakto

OrganizimiRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Transparency International e.V. "Our Organisation – overview". transparency.org. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto