Tuneli i ngushticës së Sicilisë është një megprojekt i propozuar për të lidhur Siçilinë dhe Tunizinë. Distanca midis vijave bregdetare është rreth 155 kilometres (96 mi) gjë që do të arrihej nga pesë tunele të ndërtuara midis katër ishujve artificialë të ndërmjetëm të cilët do të ndërtoheshin me materialin e gërmuar. Një studim paraprak u promovua nga Instituti ENEA. [1]

Ngushtica e Siçilisë

Lidhjet nëpërmes ngushticës së Siçilisë, që nga viti 2011, janë me tragete makinash dhe udhëtime ajrore. Ka tragete Palermo – Tunis (3 vajtje-ardhje në javë), Trapani – Tunis (1 vajtje-ardhje në javë), Civitavecchia – Tunis (2 në javë), Genova – Tunis dhe Marsejë – Tunis. [2]

Shih edhe

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 19 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja).
  2. ^ "Ferries Guide 2011: TUNISIA". Marrë më 4 mars 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)