Twin Dragons (gjithashtu i njohur si Shuang long hui dhe Brother vs. Brother)[2] është një film komedi aksion i Hong Kongut i vitit 1992 me regji nga Ringo Lam dhe Tsui Hark, dhe luan Jackie Chan në një rol të dyfishtë si vëllezër binjakë identikë të ndarë në lindje.

Twin Dragons
Kinezisht tradicional: 雙龍會
Kinezisht i thjeshtë: 双龙会
Regjia ngaRingo Lam
Tsui Hark
Shkruar ngaBarry Wong
Tsui Hark
Joe Cheung
Wong Yik
Teddy Robin
ProdhuesiTeddy Robin
Ng See-Yuen
Luajnë
KinematografiaArthur Wong
Wong Wing-Hung
MontazhiMarco Mak
MuzikaLowell Lo
Barrington Pheloung
Michael Wandmacher

Kompanitë prodhuese
Hong Kong Film Directors Guild
Distant Horizons
Shpërndarë ngaGolden Harvest
Media Asia Distribution Ltd.
Data e publikimit
15 janar 1992
Kohëzgjatja
104 minuta
ShtetiHong Kong
GjuhëtKantonisht
Anglisht
Fitimi46.9 milionë dollarë amerikanë[1]

Përmbajtja Redakto

Në vitin 1965, një çift nga Hong Kongu (Sylvia Chang dhe James Wong) po pëlqejnë djemtë e tyre binjakë identikë të porsalindur. Ndërkohë, një drejtues bande e rrezikshme me emrin Crazy Kung (Kirk Wong) po transportohet si rob në të njëjtin spital. Kung i çmendur arratiset dhe përpiqet të marrë peng një nga binjakët, dhe në kaosin që pason, binjakët ndahen përgjithmonë. Njëri prej binjakëve, i quajtur Ma Yau, merret në Amerikë nga prindërit e tij dhe rritet për t'u bërë pianist koncerti dhe dirigjent. Binjaku tjetër, Ma Wan, gjendet dhe rritet nga një grua alkoolike e quajtur Tsui (Mabel Cheung) dhe bëhet një vrapues rrugësh dhe artist luftarak i quajtur Bok Min. Prej vitesh asnjëri prej tyre nuk është në dijeni se ka një vëlla binjak identik.

26 vjet më vonë, jetët e binjakëve (Jackie Chan) kryqëzohen përsëri: Bok Min dhe shoku i tij më i mirë Tarzan (Teddy Robin) ngatërrohen me një bandë të rrezikshme, ndërsa Ma Yau përgatitet të drejtojë një koncert madhor në Hong Kong. Përveç kësaj, binjakët fitojnë interesa romantike: Bok Min takohet Barbara (Maggie Cheung), një këngëtar i klubit është i interesuar për Tarzan dhe Yau njihet me Tong Sum (Nina Li Chi), një e re nga një familje e respektuar që ka një pasion të fshehtë për tipat luftarakë. Përfundimisht, binjakët takohen dhe zbulojnë se ndajnë një lidhje të çuditshme me njëri-tjetrin. Si rezultat, një varg përzierjesh komike pasojnë kur Ma Yau përfshihet aksidentalisht nga gangsterët për të marrë pjesë si një shofer arratisjeje në çlirimin e askujt tjetër përveç Crazy Kung; Bok Min nga ana e tij detyrohet të drejtojë koncertin e Yau (i cili bëhet një hit i madh pavarësisht se ai nuk ka absolutisht asnjë talent muzikor); dhe të dy përfundojnë me vajzën e tjetrit si interes respektiv të dashurisë.

Përfundimisht, gjërat vijnë në krye kur gangsterët rrëmbejnë Tarzanin për ta bërë Ma Yau të dorëzojë një çantë të destinuar për Crazy Kung, të cilën Ma Yau e kishte kapur aksidentalisht. Binjakët bashkohen për të mposhtur bandën që ka kthyer jetën e tyre përmbys dhe në një përballje në një qendër testimi automjetesh, Crazy Kung vdes në një makinë testimi të arratisur. Filmi përfundon me martesën e afërt të dyfishtë të binjakëve me vajzat e tyre dhe prezantimin e Bok Min me prindërit e tij të vërtetë; por kur Bok Min ftoh dhe Ma Yau shkon në kërkim të tij, një shaka e fundit bie në vend kur të ftuarit e dasmës kapin dy binjakët së bashku dhe nuk janë në gjendje t'i dallojnë.

Luajnë Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "Shuang long hui (Twin Dragons) (1999)". JP's Box-Office (në frëngjisht). Marrë më 6 qershor 2020.
  2. ^ "Twin Dragons (Shuang long hui) (Brother vs. Brother) Double Dragons (1992)". Rotten Tomatoes (në anglisht). Flixster. Marrë më 14 qershor 2014.