Ufa(Gjuha bashkir-Өфө) esht nji qytet ne Bashkortostan. Qyteti lind si kala nga Ivan i tmerrshmi ne 1574 dhe quhesh Tura-Tau

Ufa
Уфа
Qytet
noform
Stema_figura
Stema e Ufës
Flag of Ufa.svg
Flamuri i Ufës
Administrimi
Shteti Flamuri Rusia
Rajoni Bashkortostani
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 710.16 km² km2
Popullsia 1.042.437 banorë
Dendësia 1.496 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1574
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtar i Ufës
Targa 02/102
Faqja Zyrtare www.ufacity.info

KlimaRedakto

Klima është kontinentale me verë të nxehtë dhe dimër të ftohtë.Temperatura mesatare e janarit është -12 °C deri +20 °C në korrik, Temperatura mesatare vjetore është 4 °C.Në raste të jashtëzakonshme u regjistruan temperatura deri në -48.5 °C (janar 1979) dhe +38.6 °C (qershor 1952).Reshjet arrin mesatarisht prej rreth 600 mm / vit.