Bashkortostani
Республика Башкортостан (rusisht)
Башҡортостан Республикаһы (bashkirisht)
Republikë e Rusisë
Emblema_figura
Emblema e Bashkortostanit
Flag of Bashkortostan.svg
Flamuri i Bashkortostanit
Administrimi Politik
Distrikti Federal Vollga
Rajoni Ekonomik Uralet
Kryeqyteti Ufa
Krijimi 23 mars 1919
Qeverisja
Kreu i Republikës Rustem Khamitov
Trupi Ligjvënës Asamblea Shtetërore (Kurultai)
Sipërfaqja
Sipërfaqja 143.600 km2
Renditja në Rusi: i 27-ti
Popullsia
Popullsia (2010) 4.072.292 banorë
Renditja në Rusi: i 7-ti
Dendësia 28,36 banorë/km2
Gjeografia
Zona kohore UTC+6
Të dhëna të tjera
Targa e automjeteve 02, 102
Kodi sipas ISO RU-BA
Faqja Zyrtare www.baskortostan.ru

Bashkortostani ose Bashkiria, zyrtarisht Republika e Bashkortostanit (rusisht: Респу́блика Башкортоста́н ; bashkirisht: Башҡортостан Республикаһы), është republikë anëtare e Federatës Ruse, e shtrirë në mes të Lumit Vollga dhe Maleve Urale. Ka sipërfaqe prej 143.600 km² dhe popullsi prej 4,1 milion, ndërsa kryeqyteti Ufa është qendra kryesore me mbi një milion banorë.

Harta e Baskortostanit

Qutetet e BashkortostanitRedakto

Republika e Bashkortostanit ka 21 qytetet[1]:

ReferimetRedakto

  1. ^ Qytetet i Bashkortostanit (rusisht)