42°26′30″N 20°10′56″E / 42.4417°N 20.1821°E / 42.4417; 20.1821

Ujëvara në burimin e lumit Drini i Bardhë
Lumi Drini i Bardhë më tej në rrjedhën e poshtme.

Ujëvara e Drinit të Bardhë është një ujëvarë në pjesën perëndimore të Kosovës. Është e vendosur në malin Zhleb në Bjeshkët e Nemuna në fshatin Radavc, 11 km larg nga qyteti i Pejës. Ujëvarë gjendet në burimin e lumit Drini i Bardhë dhe është 25 m (82 ft) e lartë. Peizazhet malore që rrethojnë ujëvarën dhe e bëjnë atë pikë më tërheqëse turistike në tërë Kosovën. Ujëvara të tjera më të vogla janë në afërsi të zonës. Mountainous scenery surrounds the waterfall and makes it a popular tourist attraction throughout Kosovo. Other smaller waterfalls are near the area.

Ujëvara, së bashku me shpellën dhe me burimin e lumit të Drinit të Bardhë shtë marrë nën mbrojtje ligjore në vitin 1983, si monument natyror për shkak të vlerave të tij gjeomorfologjike, hidrologjike dhe turistike me një sipërfaqe prej 89.94 ha (1 km2).[1]

Referime Redakto

  1. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 15 prill 2016. Marrë më 20 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)

Lidhje të jashtme Redakto