Ujëvarat e Viktorisë radhitën në ujëvarat më të bukura në botë.Ujëvarat e Viktorisë gjinden në lumin Zambezi,në lumen kufitar ndërmjet Zamisë dhe Zimbabvesë.

Victoriafälle.jpg
Victoria Falls.jpg

Ujëvarat janë të gjëra 1.5 km me rënje nga 128 metar lartësi. Dejvid Livingston, hulumtues skocez, në vitin 1855 zbuloi këto ujëvaa dhe i quajti sipas mbretëreshës Viktoria, edhe pse emrin local është “Tymi i cili murmuron”( Moisi-oa-Tunya).[1] Ujëvarat janë në dy teritoret e dy parqeve nacionale në atë të Mosi-oa-Tunya National Park në Zambi dhe Ujëvarat e Viktorisë në Zimbabve dhe paraqesin njërën ndër atraksionet më të mëdha turistike në jug të Afrikës.

ReferimeRedakto

  1. ^ "Victoria Falls". World Digital Library. 1890–1925. Marrë më 2013-06-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Formati i datës (link)

shih edhe këtëRedakto

  Ky artikull në lidhje me gjeografinë e Afrikës është i cunguar. Ndihmoni edhe ju në përmirësimin e këtij artikulli!