Unioni Astronomik Ndërkombëtar

Unioni Astronomik Ndërkombëtar (Anglisht: International Astronomical UnionIAU; frëngjisht: Union astronomique internationale, UAI) është një organizatë ndërkombëtare e astronomëve profesionistë, nga niveli PhD dhe më tej, aktive në hulumtimet profesionale dhe armimin në astronomi.[2] Ajo vepron si autoritet i njohur ndërkombëtarisht për caktimin e emërtime të trupave qiellor (yjeve, planetëve, asteroideve, etj.) dhe çdo gjë që paraqitet në sipërfaqen mbi to.[3]

Unioni Astronomik Ndërkombëtar
International Astronomical Union
Union astronomique internationale
IAU logo.svg
IAU National Members.svg
Anëtarët nga 74 vende
Formation28 korrik 1919
HeadquartersParis, Francë
Membership
12,450 anëtarë individual[1]
74 shtete anëtare
President
Silvia Torres-Peimbert
General Secretary
Piero Benvenuti
Websitewww.iau.org

HistoriaRedakto

PërbërjaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Fienberg, Rick (14 gusht 2015). "A New Tally of Individual IAU Members" (PDF). Kai‘aleleiaka. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 3 mars 2016. Marrë më 17 gusht 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ About the IAU
  3. ^ Overbye, Dennis (4 gusht 2014). "You Won't Meet the Beatles in Space - Plan to Liven Official Naming of Stars and Planets Hits Clunky Notes". New York Times. Marrë më 5 gusht 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtmeRedakto