Universiteti Nacional Kapodistrian i Athinës (Anglisht: National Kapodistrian University of Athens;greqisht: Εθνικόν και Καποδιστριακόν Πανεπιστήμιον Αθηνών, Ethnikón kai Kapodistriakón Panepistímion Athinón), i njohur thjesht si Universiteti i Athinës (University of Athens), është një universitet publik i cili ndodhet në Zografou, një periferi e Athinës, Greqi.[1][2]

Universiteti Kombëtar Kapodistrian i Athinës është pjesë integrale e traditës moderne intelektuale greke.

HistorikuRedakto


Fakultetet dhe departamentetRedakto

Shih edheRedakto

ShënimeRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "National and Kapodistrian University of Athens - Internal Evaluation Report 2015" (PDF). modip.uoa.gr. 1 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 12 janar 2018. Marrë më 3 maj 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "National and Kapodistrian University of Athens - Internal Evaluation Report 2015". modip.uoa.gr. 1 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 janar 2018. Marrë më 3 maj 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto