Universiteti Ekonomik i Athinës

Universiteti Ekonomik i Athinës greqisht: Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Oikonomiko Panepistimio Athinon - ΟΠΑ, OPA) u themelua në vitin 1920 në Athinë, Greqi. Objektet e tij ndodhen në Rrugën Patision.

Universiteti Ekonomik i Athinës
Athens University of Economics
Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών
Athens Economical University old bldg.jpg

Themeluar:1920
Tipi:Publik
Kancelar:Emmanouil Giakoumakis
Studentë:3000
Diplomë e Nivelit të Parë:1800
Diplomë Nivelit të Dytë:1200
Website:http://www.aueb.gr/

Para vitit 1989, ky universitet në gjuhën greke njihej si Shkolla Supreme e Ekonomisë dhe Biznesit (Ανωτάτη Σχολή Οικονομικών και Εμπορικών Επιστημών, Anotati Scholi Oikonomikon kai Emborikon Epistimon - ΑΣΟΕΕ, ASOEE).

Departamentet Redakto

Universiteti Ekonomik i Athinës në përbërje të tij ka 8 departamente akademike nga fushat e Ekonomisë, Ekonomikës Evropiane dhe Ndërkombëtare, Administrimit të Biznesit, Marketingut dhe Komunikimit, Kontabilitetit dhe Financës, Menaxhimit të Shkencës dhe Teknologjisë, Informatikës si dhe Statistikës.

Departamenti Themeluar  Web Site
Ekonomi 1955 www.econ.aueb.gr
Administrim Biznesi 1955 www.ode.aueb.gr
Informatikës 1984 www.cs.aueb.gr
Studime Ekonomike Evropiane dhe Ndërkombëtare  1991 deos.aueb.gr
Marketingut dhe Komunikimit 1989 www.mbc.aueb.gr
Statistikat 1989 www.stat-athens.aueb.gr
Kontabilitet dhe Financa 1999 www.loxri.aueb.gr
Menaxhimi i Shkencës dhe Teknologjisë 1999 dmst.aueb.gr
 • Departamenti i Ekonomisë (2013) [1]
 • Departamenti i Kontabilitetit dhe Financave (2014) [2]
 • Departamenti i Administrimit të Biznesit (2010) [3]
 • Departamenti i Marketingut & Komunikimit (2010) [4]
 • Departamenti i Studimeve Ndërkombëtare dhe Evropiane (2012) [5]
 • Departamenti i Informatikës (2012) [6]
 • Departamenti i Menaxhimit të Shkencës dhe Teknologjisë (2013) [7]
 • Departamenti i Statistikave (2014) [8]

Shih edheRedakto

ReferimetRedakto

 1. ^ "HQAA Final Report - Department of Economics, AUEB, 2013" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 4 mars 2016. Marrë më 15 prill 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "HQAA Final Report - Department of Accounting & Finance, AUEB, 2014" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 4 mars 2016. Marrë më 15 prill 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "HQAA Final Report - Department of Business Administration, AUEB, 2010" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 4 mars 2016. Marrë më 15 prill 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "HQAA Final Report - Department of Marketing & Communication, AUEB, 2010" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 4 mars 2016. Marrë më 15 prill 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "HQAA Final Report - Department of International & European Economic Studies, AUEB, 2012" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 4 mars 2016. Marrë më 15 prill 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "HQAA Final Report - Department of Informatics, AUEB, 2012" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 4 mars 2016. Marrë më 15 prill 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "HQAA Final Report - Department of Management Science and Technology, AUEB, 2013" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 4 mars 2016. Marrë më 15 prill 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "HQAA Final Report - Department of Statistics, AUEB, 2014" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 4 mars 2016. Marrë më 15 prill 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

Koordinatat: 37°59′38″N 23°43′56″E / 37.99389°V 23.73222°L / 37.99389; 23.73222