Universiteti i Pragës, Universiteti i Karlit (Çekisht: Univerzita Karlova, UK; latinisht: Universitas Carolina; gjermanisht: Karls-Universität; anglisht: Charles University), i njohur gjithashtu si Universiteti i Karlit në Pragë ose historikisht si Universiteti i Pragës (latinisht: Universitas Pragensis; anglisht: University of Prague), është universiteti më i vjetër dhe më i madh në Republika Çeke.[1] Është një nga universitetet më të vjetra në Evropë në funksionim të vazhdueshëm.[2] Sot, universiteti përbëhet nga 17 fakultete të vendosura në Pragë, Hradec Králové dhe Plzeň. Universiteti Charles bën pjesë në tre universitetet më të mira në Evropën Qendrore dhe Lindore.[3][4] Ajo renditet rreth 200–300 në botë.[5]

Fakulteti

Redakto
 • Fakulteti Teologjik Katolik
 • Fakulteti Teologjik Protestant
 • Fakulteti Teologjik Hussite
 • Fakulteti Juridik
 • Fakulteti i Parë i Mjekësisë
 • Fakulteti i Dytë i Mjekësisë
 • Fakulteti i Tretë i Mjekësisë
 • Fakulteti i Mjekësisë në Plzeň
 • Fakulteti i Mjekësisë në Hradec Králové
 • Fakulteti i Farmacisë në Hradec Králové
 • Fakulteti i Arteve
 • Fakulteti i Shkencave
 • Fakulteti i Matematikës dhe Fizikës
 • Fakulteti i Edukimit
 • Fakulteti i Shkencave Sociale
 • Fakulteti i Edukimit Fizik dhe Sportit
 • Fakulteti i Shkencave Humane

Bibliografia

Redakto
 1. ^ Joachim W. Stieber: "Pope Eugenius IV, the Council of Basel and the secular and ecclesiastical authorities in the Empire: the conflict over supreme authority and power in the church", Studies in the history of Christian thought, Vol. 13, Brill, 1978, ISBN 90-04-05240-2, p.82; Gustav Stolper: "German Realities", Read Books, 2007, ISBN 1-4067-0839-9, p. 228; George Henry Danton: "Germany ten years after", Ayer Publishing, 1928, ISBN 0-8369-5693-1, p. 210; Vejas Gabriel Liulevicius: "The German Myth of the East: 1800 to the Present", Oxford Studies in Modern European History Series, Oxford University Press, 2009, ISBN 0-19-954631-2, p. 109; Levi Seeley: "History of Education", BiblioBazaar, ISBN 1-103-39196-8, p. 141
 2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2015. Marrë më 11 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 31 maj 2017. Marrë më 11 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 4. ^ http://www.webometrics.info/en/ranking_europe/central_eastern_europe
 5. ^ https://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2019