Universiteti i Vjenës

Universiteti i Vjenës (origjinal: Universität Wien) u themelua nga Herzogu Rudolf IV në vitin 1365. Ai është universiteti më i vjetër në hapësirën gjermanofolëse dhe njëri ndër universiteti më të mëdhenj në Evropën qendrore

Universiteti i Vjenës
University of Vienna
Universität Wien
Latin: [Universitas Vindobonensis, also called Alma Mater Rudolphina] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)
LlojiUniversitet Publik
Themelimi1365
Buxheti€ 544 million[1]
PresidentiSebastian Schütze
Stafi akademik
6,765
Studentë94,000[2]
Pasdiplomike16,490
8,945
Location,
48°12′47″N 16°21′35″E / 48.21306°N 16.35972°E / 48.21306; 16.35972
KampusiUrban
ColorsBlue and White   
AffiliationsCampus Europae, EUA, UNICA
Faqja zyrtarewww.univie.ac.at/en
(2016)

Fakultetet dhe Qendrat Redakto

Fakultetet Redakto

 1. Fakulteti i Teologjisë Katolike
 2. Fakulteti i Teologjisë Protestante
 3. Fakulteti i Drejtësisë
 4. Fakulteti i Biznesit, Ekonomisë dhe Statistikave (nuk duhet të ngatërrohet me Universitetin e Ekonomisë dhe Biznesit në Vjenë)
 5. Fakulteti i Shkencave Kompjuterike
 6. Fakulteti i Studimeve historike dhe kulturore
 7. Fakulteti i Studimeve filologjike dhe kulturore
 8. Fakulteti i Filozofisë dhe Edukimit
 9. Fakulteti i Psikologjisë
 10. Fakulteti i Shkencave Sociale
 11. Fakulteti i Matematikës
 12. Fakulteti i Fizikës
 13. Fakulteti i Kimisë
 14. Fakulteti i Shkencave të Tokës, Gjeografisë dhe Astronomisë
 15. Fakulteti i Shkencave të Jetës

Qendrat Redakto

 1. Qendra për studimet e përkthimit
 2. Qendra për Shkencën e Sportit dhe Sportet Universitare
 3. Qendra për Biologji molekulare
 4. Qendra për Arsimin e Mësuesve

Lidhje të jashtme Redakto

Referime Redakto

 1. ^ [1]
 2. ^ "Figures and Facts". University of Vienna. Marrë më 25 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)