Ura e Re e Bunës është një urë mbi lumin Buna, në afërsi të Shkodrës, Shqipëri. Kjo urë u ndërtua në vitin 2011, duke zëvendësuar Urën e vjetër të Bunës..

Ura e Re e Bunës, pamje nga Rozafa

Është e gjatë 275 metra dhe e gjërë 13.5 metra. Ura është ndërtuar me fondet e qeverisë shqiptare dhe Bankës Islamike për Zhvillim. Kostot e ndërtimit arritën deri në 7.2 milion dollarë.[1]

Referime Redakto

Shiko dhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

  Commons: Ura e Re e Bunës – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale