Papa Urbani I ( l. ?, Roma - v. maj 230, ) ishte papa i 17 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 222 dhe deri më maj 230. Paraardhës i tij ishte Papa Kalisti I, ndërsa pasardhësi Papa Ponciani.

Papa Urbani I
A portrait of Pope Saint Urban I.jpg
papa i 17 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 222
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit maj 230
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Kalisti I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Papa Ponciani
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja maj 230
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Katakombi i Pretestatos

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Kalisti I
Papë
222maj 230
Pasardhësi 
Papa Ponciani