Papa Urbani III (Uberto Crivelli l. 1120 afërsisht, Cuggiono - v. 20 tetor 1187, Ferrara) ishte papa i 172 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 25 nëntor 1185 dhe deri më 20 tetor 1187. Paraardhës i tij ishte papa Luçio III, ndërsa pasardhësi papa Gregori VIII.

Papa Urbani III
B Urban III.jpg
papa i 172 i Kishës Katolike
1 dhjetor 1185
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 25 nëntor 1185
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 20 tetor 1187
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Luçio III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Gregori VIII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Uberto Crivelli
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Cuggiono, 1120 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Ferrara, 20 tetor 1187
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Katedralja e Ferrarës

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Urbani III - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Luçio III
Papë
25 nëntor 118520 tetor 1187
Pasardhësi 
papa Gregori VIII