Papa Urbani VII (Giovanni Battista Castagna l. 4 gusht 1521, Roma - v. 27 shtator 1590, Roma) ishte papa i 228 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 15 shtator 1590 dhe deri më 27 shtator 1590. Paraardhës i tij ishte papa Sisto V, ndërsa pasardhësi papa Gregori XIV.

Papa Urbani VII
Urbano VII
papa i 228 i Kishës Katolike
C o a Urbano VII.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 15 shtator 1590
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 27 shtator 1590
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Sisto V
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Gregori XIV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Giovanni Battista Castagna
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, 4 gusht 1521
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 27 shtator 1590
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika Shën Mëria e Minervës

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Sisto V
Papë
15 shtator 159027 shtator 1590
Pasardhësi 
papa Gregori XIV