Ushuaia është qytet në provincën Tierra del Fuego, Argjentinë. Ushuaia është qyteti më jugor në botë. Qyteti ka pasur 56,956 banorë më 2010.

Ushuaia
Qytet
Motoja Ushuaia, fin del mundo, principio de todo"
Ushuaia, fundi i botës, fillimi i gjithçkaje
noform
Pamja e disa maleve nga deti në Ushuaia
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Ushuaia is located in Argentina
Ushuaia
Ushuaia

Koordinatat: 54°48′J 68°18′P / 54.800°J 68.300°P / -54.800; -68.300

Administrimi
Shteti Flamuri Argjentina
Provinca Tierra del Fuego
Kryetari i Bashkisë Federico Sciurano
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 23 km2
Lartësia 23 m (m.n.d.)
Popullsia 56,956 banorë
Dendësia 2,500 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 12 tetor 1884
Zona Kohore ART (UTC-3)
Prefiksi (+54) 2901
Faqja Zyrtare www.ushuaia.gob.ar
Ushuaia - End of the World.jpg

KlimaRedakto

Ushuaia ka klimë tundra. Muaji më i ftohtë është korriku, ku temperatura mesatare është 1.3 °C. Muaji më i nxehtë është janari, ku temperatura mestare është 9.6 °C.[1] Temperatura më e ulët e regjistruar ishte −21.0 °C në korrik, ndërsa temperatura më e lartë e regjistruar ishte 29.5 °C në janar.

Në vjeshta, temperaturat arrijnë më temperaturë maksimale rreth 4.5 °C, ndërsa në dimër arrijnë minimalisht deri në −1.4 °C. me borë, me reshje të shiut.

MediaRedakto

TelevizioniRedakto

Ushuaia ka dy programe, kanali 11 dhe kanali 13.

GazetaRedakto

Ushuaia ka dy gazeta më kryesore, El Diario del Fin del Mundo dhe El Diario La Prensa.

SportiRedakto

Futbolli është sporti më i popullarizuar në Ushuaia dhe në vitin 2010 FIFA Mundial ka bërë një histori se si është zhvilluar sporti në këtë lokalitet.

BinjakëzimetRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Ushuaia AERO I Climate Normals 1961–1990". National Oceanic and Atmospheric Administration. Marrë më 2015-10-20. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Sister Cities". Union of Local Authorities in Israel (ULAI). Marrë më 2012-08-23. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)