Ustad Ahmad Lahori (1580-1649) ishte arkitekt iranian.[1][2] Thuhet se ai ishte arkitekti kryesor i Taxh MahaliAgra, Indi, e ndërtuar mes vitit 1632 dhe 1648 gjatë periudhës së sundimit të perandorit Mogul Shah Jahan.

Ahmad Lahori besohet të jetë arkitekti i Taxh Mahali.

Referime Redakto

  1. ^ Hugh Honour; John Fleming (2005). A World History of Art. Laurence King Publishing. fq. 541. ISBN 978-1856694513. a Persian who later .... {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Janin, Hunt (2006). The Pursuit of Learning in the Islamic World, 610-2003. fq. 124. ISBN 978-0786429042. Marrë më 3 maj 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)