Utrecht është një 12 provincat e Holandës me sipërfaqe 1449.12 km² dhe popullsi 1234741 banorë[1]. Utrecht është kryeqendra e provincës.

Utrecht
provincë
Flamuri i Utrecht
Stema zyrtare e Utrecht
Popullsia
 • Gjithsej1.234.741
Faqja zyrtarewww.provincie-utrecht.nl

ReferimeRedakto

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtmeRedakto