Vërmica (Prizren)

Fshat në komunen e Prizrenit

Vërmicë është një fshat në komunën e Prizrenit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Drinas. Ky është një ndër fshatrat me të njohur nga popullsia kosovare pasi qe eshte pike kufitare me Shqiperine. Vermica është fshat turistik dhe si specialitet ka gatimin e Peshkut ku Gravidojne disa restaurante Si: Liqeni, Univers, Iliria, Mifabeli etj. Vermica është e banuar 100% me Shqiptar dhe fshatin e perbejne keta fise Rakaj, Qovanaj, Kolukaj, Fanaj, Xhoxhaj, Xhahaj,Sulaj Kadriaj,Pulajdhe Koçinaj Infrastruktura: Sa i perket aspektit infrustrukuror, ky fshat eshte i urbanizuar. Bashkim Rakaj.

Vërmicë
Drinas
Fshat
Vendndodhja
Vërmicë is located in Kosova
Vërmicë
Vërmicë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Prizren
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike/gjeografike Lumë
Lartësia 805 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 9′ 36″ Veri

20° 33′ 55″ Lindje

Lidhje të jashtmeRedakto