Vahid Halilhoxhiq

futbollist boshnjak

Vahid Halilhodžić (shqip Vahid Halilhoxhiq), është i lindur më 15. maj 1952. Në Jablanicë B dhe H , është futbollist dhe trener futbolli boshnjak.

Algérie - Arménie - 20140531 - Vahid Halilodzic 2.jpg

Vahid Halilhoxhiq është në listen e FIFA-s të golshënuesi më Itë mirë të të gjitha kohrave në vendin e 163 me 263 gola të shënuar.

Momentalisht Halilhoxhiqi është selector i reprezentacionit të Bregut të Fildsht.

KarieraRedakto

FutbollistRedakto

 • FC Nantes, PSZh (Fra). 32 herë reprezentacionit të Jugosllavisë.

TrenerRedakto

 • AS Beauvais-Oise (Fra),
 • Raja Casablanca (Mar),
 • Lille OSC (Fra),
 • Rennes (Fra),
 • PSZh (Fra)
 • Al Itihad (Arabia S.)

SuksesetRedakto

Si lojtarRedakto

 • 1981 fitue I kupes së jugosllavisë (Velež),
 • 1983 kampion I frances (Nantes),
 • 1983 dhe 1985 golshenues më I mirë I frances (Nantes).

Si trenerRedakto

 • 1997 fitues i kupës së kampionëve të Afrikës
 • 1998 kampion i Marokos (Raja Casablanca),
 • 2004 fitues i kupës së Francës (PSZH)

Lidhje të jashtmeRedakto