Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Vaksdal (kthjellim).


Vaksdal është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 716 km² dhe popullsi 4106 banorë[1].

Vaksdal
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Dalekvam
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Øivind Olsnes (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°36′V 5°49′L / 60.600°V 5.817°L / 60.600; 5.817 (Vaksdal)Koordinatat: 60°36′V 5°49′L / 60.600°V 5.817°L / 60.600; 5.817 (Vaksdal)
Sipërfaqja 716 km2
Popullsia 4.106 banorë 2008
Dendësia 5,73 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Vaksdaling ose Vaksdøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1865
Dalekvam is located in Norvegjia
Dalekvam
Dalekvam
Vaksdal – harta_foto
www.vaksdal.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Vaksdal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto