Valdepeñas

komunë në Spanjë


Valdepeñas është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun , të provincës Ciudad Real, në Castile-La Mancha. Valdepeñas ka 31147 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 487.65 km2.

Valdepeñas
Komunë
noform
Valdepeñas Spain Church of Assumption
Stema_figura
Vendndodhja
Valdepeñas is located in Spanjë
Valdepeñas
Valdepeñas

Koordinatat: 38°46′V 3°24′P / 38.767°V 3.400°P / 38.767; -3.400

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Castile-La Mancha
Provinca Ciudad Real
Qarku
Kryetari i Bashkisë Jesús Martín Rodríguez (2007)
Partia PSOE
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 487.65 km2
Lartësia 705 m (m.n.d.)
Popullsia 31147 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 13th century
Vendasit Valdepeñeros
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 13300
Faqja Zyrtare www.valdepenas.es

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto