Vatani është fjalë shqipe e hyrë nga gjuha osmane prej arabishtes وطن (waṭán). Fjala mëton vendin ku kemi lindur dhe i të cilit jemi pjesëtar e qytetar, vendi i përbashkët për gjithë kombin, i cili duhet ruajtur e mbrojtur. Në shqip po ashtu atdhe, atme, mëmëdhe. Ajo i referohet gjithë botës shqiptare ose të gjithë shqiptarëve jashtë Shqipërisë.[1]

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ Dizdari, Tahir (2005). "Vatán-i" në Fjalorin e Orientalizmave në Gjuhën Shqipe. Tiranë: Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam. fq. 1082. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)