Vera Yevstafievna Popova, Nee Vera Bogdanovskaya (17 shtator 1867 - 8 maj 1896) ishte kimiste ruse . Ajo ishte një nga kimistet e para femra në Rusi, [1] dhe autorja e parë ruse femër e një libri shkollor për kimi. [2] Ajo "ndoshta u bë gruaja e parë që vdiq për shkak të kimisë" si rezultat i një shpërthimi në laboratorin e saj. [3]

Vera Yevstafievna Popova

Jeta e hershme dhe edukimi Redakto

Vera Bogdanovskaya lindi në 1867 në Shën Petersburg. Babai i saj, Evstafy Ivanovich Bogdanovsky, ishte profesor i kirurgjisë. Prindërit e saj morën masa që tre fëmijët e tyre të arsimoheshin në shtëpi. Në 1878, ajo filloi të studionte në Institutin Smolny në moshën 11 vjeç. Duke filluar në 1883 ajo kaloi katër vjet në Kurset Bestuzhev dhe pas kësaj ajo punoi për dy vjet në laboratore në Akademinë e Shkencave dhe Akademinë Ushtarake Kirurgjikale. Në 1889 Bogdanovskaya u largua nga Rusia për në Zvicër, ku ndërmori një doktoraturë në kimi në Universitetin e Gjenevës . Ajo mbrojti kërkimet e saj mbi keton dibenzil në 1892. [4] Bogdanovskaya dëshironte të punonte mbi H-C≡P ( metilidinefosfan ), por u përqendrua në keton dibenzilin duke u mbikëqyrur nga Profesor Carl Gräbe . [3] Ajo gjithashtu punoi me Dr. Philippe Auguste Guye në Gjenevë, i cili po punonte për stereokiminë . [5]

Karriera Redakto

 
Studentë në laboratorin e kimisë në Kurset Bestuzhev

Bogdanovskaya u kthye në Shën Petersburg në 1892 për të punuar në Kurset Bestuzhev, ku dha mësim kimie. Ky ishte institucion i themeluar në 1878 për të inkurajuar gratë ruse të qëndronin në Rusi për të studiuar. Ajo po punonte si asistente e Prof. L'vov duke dhënë kurse të para në stereokimi . Reputacioni i saj si pedagog dhe njohuritë e saj për mësimdhënien i mundësuan asaj që të shkruajë librin e saj të parë, një libër shkollor mbi kiminë themelore. [2] Ajo shkroi komente, përktheu punime akademike mbi kiminë dhe, së bashku me profesorin e saj, botoi punimet e Aleksandër Butlerov, i cili kishte vdekur në 1886 [4] Midis 1891 dhe 1894, ajo botoi një numër punimesh bazuar në tezën e saj të doktoratës.

Ajo nuk ishte thjesht një kimiste; ajo gjithashtu ishte e interesuar në entomologji, shkrim dhe gjuhë. Në 1889, ajo botoi një përshkrim të punës me bletët. Bogdanovskaya botoi tregimet e saj të shkurtra, si dhe përkthimet e saj të shkrimtarit francez të tregimeve të shkurtra Guy de Maupassant . [4]

Jeta personale Redakto

Bogdanovskaya u largua nga Shën Petersburg dhe u martua me gjeneralin Jacob Kozmich Popov në 1895. Ai ishte më i madh se ajo dhe punonte si drejtor i një fabrike ushtarake çeliku, gjithashtu ajo kërkoi që ai t'i ndërtonte një laborator ku ajo të vazhdonte kiminë e saj. [3] Ata jetonin në Izhevskii Zavod, një qytet nën kontrollin ushtarak që i kushtohej prodhimit të armëve. [4] Mendohet se martesa e saj mund të ketë qenë një lehtësi për të, pasi dihej që gratë ruse ndonjëherë martoheshin vetëm për t'i shpëtuar konventave të shoqërisë. [5]

Vdekja Redakto

Popova vdiq më 8 maj 1896 (kalendari Gregorian; 26 Prill në Kalendarin Julian), [4] [5] (data jepet ndonjëherë si 1897 në burimet angleze) si rezultat i një shpërthimi që ndodhi ndërsa ajo po përpiqej të sintetizonte H-C≡P ( metilidinefosfan ), një kimikat i ngjashëm me cianur hidrogjeni . [3] Ajo ishte vetëm 28 vjeçe.

Pasojat Redakto

H-C≡P, kimikati që ajo po përpiqej të sintetizonte në kohën e vdekjes së saj, nuk u krijua me sukses deri në 1961 nga fosfina dhe karboni. [6] Është jashtëzakonisht piroforike dhe polimerizohet lehtë në temperatura mbi 120° C. Pika e saj e trefishtë është 4124° C dhe digjet spontanisht edhe në temperatura të ulëta kur ekspozohet ndaj ajrit.

Trashëgimia Redakto

Popoves iu dha një nderim thelbësor në Journal of the Russian Physical Chemical Society . [7] Një nekrologji më e shkurtër u shfaq në revistën Nature [8] dhe një njoftim i shkurtër në revistën Amerikane Science . [9] Një raport nga kimisti Vladimir Ipatieff sugjeroi që ajo mund të ishte helmuar nga eksperimenti i saj ose të ketë kryer vetëvrasje, por kjo pikëpamje nuk u mbështet nga raporte të tjera. [5]

Vdekja e saj e hershme çoi në krijimin e një fondi nga burri i saj në perkujtim të Popoves për të ndihmuar studentët femra.  Portreti i saj u shfaq gjithashtu në Kolegjin e Grave ku ajo ishte trajnuar. 

Popova vlerësohet për klasifikimin e keton dibenzilit . Kjo hodhi themelin për rrëshirat sintetike akrilike të krijuara nga acetoni cianohidrin . [4]

Referime Redakto

  1. ^ Ledkovskaia-Astman, Marina; Rosenthal, Charlotte; Zirin, Mary Fleming (1994). Dictionary of Russian Women Writers (në anglisht). Westport, CT: Greenwood Publishing Group. ISBN 978-0-313-26265-4.
  2. ^ a b Rulev, Alexander Yu.; Voronkov, Mikhail G. (2013). "Women in chemistry: a life devoted to science". New Journal of Chemistry (në anglisht). 37 (12): 3826. doi:10.1039/C3NJ00718A. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Rulev" defined multiple times with different content
  3. ^ a b c d Rayner-Canham, Marelene; Rayner-Canham, Geoffrey (2001). Women in Chemistry: Their Changing Roles from Alchemical Times to the Mid-twentieth Century (në anglisht). Philadelphia: Chemical Heritage Foundation. fq. 64. ISBN 978-0-941901-27-7. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Rayner-Canham" defined multiple times with different content
  4. ^ a b c d e f Anne C. Hughes, "Vera Evstaf'evna Bogdanovskaia," in Marilyn Ogilvie, Joy Harvey, and Margaret Rossiter (eds.), Biographical Dictionary of Women in Science: Pioneering Lives from Ancient Times to the Mid-Twentieth Century. New York: Routledge, 2014; pg. 153. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "ogilvie" defined multiple times with different content
  5. ^ a b c d Elder, Eleanor S; etj. (prill 1979). "The Deadly Outcome of Chance-Vera Estaf'evna Bogdanovskaia". Journal of Chemical Education (në anglisht). 56 (4): 251–2. Bibcode:1979JChEd..56..251E. doi:10.1021/ed056p251. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "elder" defined multiple times with different content
  6. ^ Gier TE (1961). "HCP, A Unique Phosphorus Compound". Journal of the American Chemical Society (në anglisht). 83 (7): 1769–1770. doi:10.1021/ja01468a058.
  7. ^ Gustavsona, G. (1897). "A few words about Vera Estaf'evna Bogdanovskaia". Journal of the Russian Physical Chemical Society (në anglisht). 29: 147–151.
  8. ^ "Obituary". Nature (në anglisht). 56 (1441): 132. 16 korrik 1897. Bibcode:1897Natur..56R.129.. doi:10.1038/056129c0.
  9. ^ "Scientific Notes and News". Science (në anglisht). 6 (133): 96. 1897. Bibcode:1897Sci.....6...94.. doi:10.1126/science.6.133.94.