Victoriano Ramírez López (lindi në fund të viteve 1880 - 17 mars 1929), i njohur gjithashtu si El Catorce (I katërmbëdhjeti), ishte një gjeneral meksikan i Luftës së Cristeros. Ai ishte ndër të parët që iu bashkua rebelimit të Cristero.

Victoriano Ramírez

Lufta CristeroRedakto

Victoriano Ramirez "El Catorce", ishte ndër të parët që iu bashkua rebelimit të Cristero. Ai ishte një nga të paktët Cristeros që nuk iku në maj të vitit 1927. Ai komandoi skuadron "Katërmbëdhjetë Dragonjtë", e cila ishte pjesë e regjimentit San Julian, nën gjeneralin Miguel Hernandez. Në veprimet e tij të para si një betejë legjendare të Cristeros u fol dhe për një version u zhvillua midis Callistas që goditi frikën në zemrat e tyre gjatë luftimeve kur dëgjuan thirrjen e "Viva El Catorce!". Ai gjithashtu kishte një reputacion për saktësi të shkëlqyeshme. Thuhet gjithashtu se ai ishte shumë i dashur për gratë. El Catorce ishte martuar, por ai dihej se ishte jobesimtar. Ishte e thjeshtë për të kuptuar garancitë në të cilat i gjen gratë e tij. Një diskutim i zhvilluar midis El Catorce dhe At Heriberto Navarrete, thuhet se prifti u godit nga sjellja e tij dhe i kërkoi atij emrin e gruas së tij të ligjshme, për të cilën ai u përgjigj: "Çdo grua është e ligjshme".

Më 15 mars 1927 filloi Beteja e San Julian, ku El Catorce rezistoi një ditë akuzash federale nga gjenerali Espiridión Rodriguez, të nesërmen mbërriti gjeneral Miguel Hernandez për të mbështetur El Catorce. Ushtria federale pësoi humbjen e tyre më të dobët në tërë konfliktin e armatosur.

VdekjaRedakto

Një këngë Cristero përmbledh vdekjen e tij: Ai u qëllua nga shokët e tij. Vështirësitë që u krijuan midis El Catorce dhe shokëve të tij filluan, me sa duket, me reformat organizative që Gjenerali Enrique Gorostieta Velarde i konsideronte të domosdoshme për të vendosur midis kontigjentit Cristeros. El Catorce (ndoshta duke ndjerë ligësinë në autoritetin e tij), vendosi një numër pengesash për organizatën e re të propozuar. Duke pasur parasysh qëndrimin e tij, ai u lirua nga detyrat e tij dhe u ndalua të kishte njerëz të armatosur, përveç një shoqërimi të vogël. El Catorce nuk u bindej urdhrave dhe ashtu siç u pëlqyen nga njerëzit e San Miguel el Alto ata rritën përcjelljet e tij të armatosura. Ati Pedroza e ftoi atë të rivendoset në luftën e Cristero por Victoriano nuk pranoi. Aristeo Pedroza, Heriberto Navarrete dhe Mario Valdes, së bashku ndoqën atë me 300 burra. Deri atëherë, El Catorce u fortifikua në majën e El Carretero, së bashku me 100 kolegë. Më në fund, ai u nënshtrua dhe u akuzua për përvetësim, pabindje dhe rezistencë ndaj urdhrave më të lartë. Për këto akuza At Aristeo Pedroza urdhëroi ekzekutimin e tij, dhe për të shmangur trazirat midis Cristeros, pasi El Catorce ishte shumë i vlerësuar, u zgjidh menjëherë për të përmbushur dënimin. Në kohën e ekzekutimit, ai u barrikadua në qelinë e tij, kështu që ata u desh të thyejnë derën për ta çuar atë në vendin e ekzekutimit. Sidoqoftë, ai kërceu jashtë me qëllim që të rrëmbejë një pushkë, por u plagos vdekësisht nga një plumb në gjoks.

Në kulturën populloreRedakto

El Catorce u portretizua nga Oscar Isaac në filmin 2012 For Greater Glory, gjithashtu i njohur si Cristiada, një dramë epike historike, ku interpretuan edhe Andy García, Eva Longoria, Eduardo Verástegui dhe Peter O'Toole.[1]

ReferimetRedakto

  1. ^ Cristiada (2011) IMDB, Accessed October 8, 2010