Vidohova

fshat në Shqipëri

Vidohova është një fshat në Rrethin e DevollitShqipëri.

Sinicë
Noimage.png

Vidohova është fshati me histori më të pasur në rrethin e Devollit. Vidohova shtrihet në juglindje të Shqipërisë në kufi me Greqinë. E dëgjuar në mbarë vendin për betejat e mëdha që janë bërë, siç janë provokacionet e 2 gushtit të vitit 1949 (tre batalione të ushtrisë kombëtare greke dhe të ndihmuara nga aviacioni dhe artileria, nisën sulmin në brendësi të territorit shqiptar). Buletini zyrtar shqiptar bënte fjalë për qindra ushtarë grekë të vrarë e të plagosur. Luftimet vazhduan për 12 ditë radhazi, ku mbetën të vrarë 6 ushtarë shqiptarë.

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

HistoriaRedakto

Shih dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto