Wieluń (Tondokument [[Media:|ˈvʲɛluɲ]]) është kryeqyteti i Województwo łódzkie (Poloni).

Vielunj
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Polonia
Kryetari i Bashkisë Janusz Walenty Antczak
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 16,9 km2
Popullsia 23 451 banorë
Dendësia 1388 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 98-300 deri 98-305
Prefiksi +43 nga Polonia
Faqja Zyrtare www.wielun.eu
Shënim: Koordinatat: 51° 13' V., 18° 34' L.

HistoraRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

Shih edheRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto