Vientiane është kryeqyteti i Laosit. Vientiane u bë kryeqytet në vitin 1563. Vientiane është në një kthesë të lumit Mekong, në të cilën pikë ajo formon kufirin me Tajlandën.

Vientiane
Qytet
noform
Vendndodhja
Vientiane is located in Laosi
Vientiane
Vientiane

Koordinatat: 17°58′V 102°36′L / 17.967°V 102.600°L / 17.967; 102.600

Administrimi
Shteti Flamuri Laosi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3,920 km2
Lartësia 174 m (m.n.d.)
Popullsia 783,000 banorë
Dendësia 200 banorë/km2

UniversitetetRedakto

Universiteti kombëtar i Laosit është një nga tre universitetet që ndodhet në Vientiane.

BinjakëzimetRedakto