Phnom Penh është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Kamboxhisë.

Phnom Penh
ភ្នំពេញ
Qytet
Perëndimi i diellit në Phnom Penh
Perëndimi i diellit në Phnom Penh
Popullsia
 • Gjithsej1.501.725
Faqja zyrtarewww.phnompenh.gov.kh

Klima Redakto

Phnom Penh ka klimë tropikale (savana). Qyteti ka dy sezone të veçanta. Sezoni me shi, e cila fillon nga muaji maj deri në muajin tetor. Muaji i thatë e cila fillon nga muaji nëntor deri në muajin prill, ku temperaturat mund të bien në 22 °C. Por, temperaturat mund të qasen 40 °C në prill.

Demografia Redakto

Që nga viti 2008, Phnom Penh ka pasur 2,009,264 banorë, me dendësin e 5,358 banorëve per kilometër katrorë. Rritja e popullsisë së qytetit është 3.92%.

Parlamenti Redakto

Phnom Penh pëfaqësohet nga 12 antarë të parlamentit: 7 CNRP dhe 5 CPP.

Binjakëzimet Redakto