Bristol [brɪstɫ] është një qytet në jugperëndim të Anglisë, shtrihet në brigjet e lumit Avon. Ka një popullsi prej rreth 382.000 banorë (në 2002) dhe është i teti në Angli dhe i njëmbëdhjeti në Mbretërinë e Bashkuar sipas numrit të banorëve.

Bristol
Bristol
Parimet: 
Virtute et Industria (Virtyt dhe Industri)
Popullsia
 • Gjithsej432,500
Faqja zyrtarebristol.gov.uk

Qytete partnere Redakto

Literaturë Redakto

  • Aughton, Peter: Bristol: a people's history, Lancaster: Carnegie 2000, ISBN 1-85936-067-X
  • Götz, Thomas: Stadt und Sound. Das Beispiel Bristol. Lit-Verlag, Berlin/Münster 2006, ISBN 3-8258-9700-1

Weblinks Redakto

Referime Redakto