Bristol [brɪstɫ] është një qytet në jugperëndim të Anglisë, shtrihet në brigjet e lumit Avon. Ka një popullsi prej rreth 382.000 banorë (në 2002) dhe është i teti në Angli dhe i njëmbëdhjeti në Mbretërinë e Bashkuar sipas numrit të banorëve.

Bristol
Bristol
Qytet
Motoja Virtute et Industria (Virtyt dhe Industri)
noform
Vendndodhja
Bristol is located in Britania e Madhe
Bristol
Bristol

Koordinatat: 51°27′0″V 2°35′0″P / 51.45000°V 2.58333°P / 51.45000; -2.58333

Administrimi
Shteti Flamuri Anglia
Rajoni South West
Qarku ceremonial Gloucestershire
Qarku historik Gloucestershire
Kryetari i Bashkisë George Ferguson
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 110 km2
Lartësia 11 m (m.n.d.)
Popullsia 432.500 banorë
Dendësia 3.892 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1155
Zona Kohore UTC±0
Verore UTC+1
Kodi Postal BS
Prefiksi 0117, 01275
Koordinatat 51° 27′ 0″ Veri

2° 35′ 0″ Perëndim

Faqja Zyrtare bristol.gov.uk


Qytete partnereRedakto

LiteraturëRedakto

  • Aughton, Peter: Bristol: a people's history, Lancaster: Carnegie 2000, ISBN 1-85936-067-X
  • Götz, Thomas: Stadt und Sound. Das Beispiel Bristol. Lit-Verlag, Berlin/Münster 2006, ISBN 3-8258-9700-1

WeblinksRedakto

ReferimeRedakto