Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Bergen (kthjellim).


Bergen është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 465 km² dhe popullsi 252051 banorë[1].

Bergen
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Bergen

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Bergen
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Gunnar Bakke (Frp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°39′V 5°33′L / 60.650°V 5.550°L / 60.650; 5.550 (Bergen)Koordinatat: 60°39′V 5°33′L / 60.650°V 5.550°L / 60.650; 5.550 (Bergen)
Sipërfaqja 465 km2
Popullsia 252.051 banorë 2009
Dendësia 542,05 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Bergenser
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 2028
Vendndodhja
Bergen is located in Norvegjia
Bergen
Bergen
Bergen – harta_foto
www.bergen.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Bergen – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto